Z powodu licznych zapytań dotyczących “idealnego odwzorowania” kolorów na zdjęciach produktowych, postanowiłam dzisiaj poruszyć problem, który bardzo ciężko rozwiązać. Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu!

Odwzorowanie kolorów w zdjęciach produktów

Niestety bardzo często spotykanym problemem wśród sprzedawców internetowych (zarówno allegrowiczów, jak i tych posiadających własne sklepy internetowe), jest reklamacja produktów na podstawie “niezgodności koloru” – zakupiony produkt w rzeczywistości odbiega od koloru, który Klient widział w Internecie. I nie chodzi tutaj o sytuację, kiedy zamawiamy coś czerwonego, a otrzymujemy zielone… Problemem jest  rozbieżność tonalna, czyli zamawiasz produkt krwistoczerwony, a otrzymujesz tak jakby czerwony wpadający w róż (malinowy). Sytuacja ta jest wyjątkowo uciążliwa zwłaszcza wśród sprzedawców, którzy w swojej ofercie posiadają produkty, których podstawowym warunkiem sprzedaży jest własnie kolor. Do takich produktów należą przede wszystkim kosmetyki, a także odzież. Czy jest na to jakiś skuteczny sposób?

zdjęcia kosmetyków - packshoty wykonane przez snapshot-studio.pl z katowic

Żadna firma z branży fotografii produktowej i reklamowej, nie jest w stanie zagwarantować jednakowego wyświetlania się kolorów u wszystkich użytkowników. Jest to niestety fizycznie niemożliwe – ponieważ każdy ekran (matryca laptopa, monitor czy telefon) – wyświetla kolory inaczej.

Aby bardziej zrozumieć omawianą sytuację, zapraszamy na wycieczkę do najbliższego centrum handlowego, proszę odwiedzić sklep z elektroniką (RTV) i porównać kolory wyświetlane na kilkudziesięciu, różnych telewizorach . Pomimo tego, że na wszystkich telewizorach wyświetlany jest jeden film, to będziemy widzieć różnice w wyświetlanych barwach. W zależności od rodzaju i jakości sprzętu, różnice te będą mniejsze lub też bardziej znaczące. Na ekranie “niższej klasy” – kolory są zwykle bardziej blade, a prezentowane kształty nie zawsze w 100 procentach ostre. Z kolei na ekranach “z najwyższej półki cenowej” – można zauważyć, że wszystkie kolory aż ociekają soczystością i nasyceniem kolorów. Obraz jest bardzo żywy, ostry i widoczny jest każdy, nawet najmniejszy detal. To samo dzieje się ze zdjęciami produktowymi na ekranach monitorów użytkowników Internetu i miłośników zakupów internetowych.

różnica w kolorach produktu - snapshot-studio.pl

 

Snapshot-Studio.pl – nasz sposób na odwzorowanie kolorów

W Snapshot-Studio.pl zdajemy sobie sprawę z tego, na jak dużą skalę jest to problem i jak często stanowi to podstawę reklamacji Klientów. Dlatego wykonując zdjęcia dla sklepów internetowych dbamy o to, aby realizowane zdjęcia były jak najbardziej zoptymalizowane (korzystamy ze specjalnych wzorników, oraz korzystamy z odpowiednio skalibrowanego sprzętu). Zdjęcia produktowe wykonywane są w profesjonalnie wyposażonym i przygotowanym studio, mamy możliwość pracy zarówno na świetle dziennym jak i odpowiednio dopasowanym oświetleniu studyjnym, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad doświetleniem produktu oraz jego kolorem. Szerzej opisane zostało to w artykule o zdjęciach odzieży pod nazwą zdjęcia duch.

 

Korzystamy z monitorów EIZO serii ColorEdge – przeznaczonej dla fotografów i grafików zajmujących się profesjonalną obróbką graficzną. Monitory serii ColorEdge zapewniają szeroką przestrzeń barwową oraz zaawansowany system równomiernego podświetlenia a dzięki wbudowanemu czujnikowi do autokorekcji mamy stałą kontrolę kalibracji i odwzorowania barw.

 

Bardzo ważnym procesem jest czasochłonny retusz graficzny (łącznie z korektą tonalną) i odpowiedni zapis pliku – dla WEB lub do druku.

Dodatkowo, zawsze porównujemy kolory na “tradycyjnym” monitorze – aby mieć pewność, że kolor dopasowany na profesjonalnym sprzęcie – jest odpowiedni na monitorze niższej klasy, aby mieć “pośrednią” spójność kolorów na obu monitorach.

 

Należy również pamiętać, że wyjątkowym rodzajem wyświetlacza są matryce laptopów – oczywiście pod względem wyświetlania kolorów. Przede wszystkim są bardzo “wrażliwe i czułe”, nie mają tak dużego kąta tolerancji jak monitory w komputerach stacjonarnych (tzw. PC). Wystarczy niewielki kąt odchylenia matrycy laptopa (klapy) do tyłu lub do przodu, aby zmienił nam się kolor, a także jego nasycenie. Niejednokrotnie produkty w kolorze białym nam “znikają”, a kolor niebieski (granatowy) z powodzeniem może sprawić wrażenie koloru szarego. Jest to mankament, którego nikt nie przeskoczy, a oglądając zdjęcia na laptopie – zawsze należy pamiętać o “optymalnym” ustawieniu matrycy.zdjęcie produktowe trzech czajników wykonane przez snapshot-studio.pl z Rybnika

Niestety dopóki wszyscy nie będziemy mieć takich samych monitorów (a tak naprawdę dodatkowo i kart graficznych, które również modyfikują wyświetlane kolory) – nigdy nie będziemy tak samo widzieć przedstawionego zdjęcia. Korzystając z wyżej wymienionych narzędzi możemy optymalnie odwzorować kolor produktu.

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy lub sprzedajesz produkty na portalach aukcyjnych i zależy Ci na odwzorowaniu rzeczywistego koloru – skontaktuj się z nami! Możliwość skorzystania z darmowej sesji próbnej – dla zdjęć produktów i zdjęć odzieży! 

packshot kilku hulajnog wykonany przez snapshot-studio.pl z krakowa

Kontakt telefoniczny od 9:00 do 17:30 pod numerem telefonu: +48 722 772 774

Kontakt mailowy 24h: [email protected]!

Zakres działania: Rybnik / Katowice / Śląsk / Cała Polska 🙂