Blog
Rozwój renderów 3D, jako pomoc w fotografii produktowej
Fotografie produktów standardem w e-commerce
Trudno sobie wyobrazić sklep internetowy czy stronę promocyjną bez zdjęć towarów. Fotografie produktów są tu szeroko stosowanym standardem. Przy odpowiednim planowaniu i przygotowaniu można sfotografować szeroką gamę przeznaczonych do sprzedaży artykułów w ciągu bardzo krótkiego czasu, a programy do edycji obrazu umożliwiają łatwą korektę i retusz wykonanych zdjęć.
Renderowanie 3D jest nową, całkowicie cyfrową techniką tworzenia obrazu. W wizualizacji 3D produkty są modelowane na podstawie plików CAD lub referencyjnych obrazów za pomocą komputera, a następnie umieszczane w wirtualnej przestrzeni i fotografowane. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać skomplikowane i niewygodne, ale zapewniamy, że technika ta otwiera zupełnie nowe perspektywy i tworzy możliwości, których nie daje fotografia produktowa.
Zalety wizualizacji 3D
Wykorzystanie renderowania 3D zamiast tradycyjnych zdjęć przynosi wiele korzyści. Fotografia produktowa ma bowiem swoje ograniczenia. Na przykład produkty dopiero projektowane, które jeszcze nie zostały wyprodukowane, są oczywiście niemożliwe do sfotografowania, a przedmioty oferowane w wariantach np. kolorystycznych trzeba wielokrotnie fotografować.
Za pomocą renderów 3D można stworzyć niesamowicie realistyczne obrazy przedmiotów jeszcze nie wyprodukowanych, a wersje kolorystyczne zwizualizować w jednej chwili, bowiem egzemplarz nie musi być fotografowany za każdym razem od nowa. Wystarczy jedno kliknięcie, a model 3D zmieni swój kolor. To nie jedyne przewagi, jakie posiada renderowanie 3D nad fotografią produktową. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym jego zaletom:
· Łatwiejsza organizacja i przygotowanie do sesji - Klasyczna produkcja zdjęć wymaga stosunkowo dużego nakładu pracy. Należy zorganizować i przygotować odpowiednie studio. Przy tworzeniu zdjęć produktowych potrzebujemy sporej ilości sprzętu: aparaty, statywy, różne obiektywy i systemy lamp. Dzięki nim dopiero można rozpocząć prace nad stworzeniem zdjęć produktowych. Po ich wykonaniu wprowadzenie jakichkolwiek zmian jest w większości przypadków niemożliwe, co oznacza w takim wypadku znaczną ilość dodatkowej pracy i odpowiednio wyższe koszty. Dzięki wizualizacji 3D wszystkie te czasochłonne przygotowania nie są konieczne.
Wprowadzanie zmian w dowolnym momencie renderowania - Sceneria jest ładowana z cyfrowego archiwum i można ją błyskawicznie zmienić np. z plaży w boisko lub stylowy loft, a grafiki 3D później łatwo do nich dostosować. Bez względu na to, czy dokonujesz zmiany modela, scenerii bądź koloru, możesz to zrobić przy pomocy kilku kliknięć. W przypadku zdjęć produktu jest to niemożliwe - obiekt musisz ponownie sfotografować.
· Wizualizacja 3D może być używana w dowolnym miejscu - Możliwości renderowania 3D są ogromne. O ile zdjęcia produktowe mają określoną rozdzielczość i wymiary oraz są robione w konkretnym celu, o tyle grafika 3D jest pod tym względem całkowicie uniwersalna. Można ją stworzyć i wyeksportować w dowolnej rozdzielczości i to bez utraty jakości. Natomiast w technice tradycyjnej uzyskanie wysokiej rozdzielczości zdjęć produktowych wymaga użycia drogiego, wysokiej jakości sprzętu fotograficznego.
Wizualizacja 3D - coraz częściej stosowana w e-commerce
Internet i cyfryzacja sprawiły, że sprzedaż zaczyna odbywać się głównie w sieci. Zdjęcia produktów są wykorzystywane w Internecie do ich reklamowania oraz prezentacji i mają istotne znaczenie w kontekście tego, czy oglądający ostatecznie je kupi. Decyduje o tym pierwsze wrażenie, w związku z czym obrazy muszą być bardzo dobrej jakości, realistycznie odzwierciedlać wygląd produktu i rzetelnie pokazywać jego zalety.
W tym miejscu do akcji wkracza wizualizacja 3D, ponieważ przekazuje jeszcze lepsze wrażenia zakupowe i skupia się na ważnych rzeczach dotyczących Twojego produktu. Wizualizacja 3D umożliwia zobrazowanie w wysokiej rozdzielczości nawet produktów trudnych do sfotografowania lub wyeksponowania. Najnowsze technologie, takie jak konfiguratory 3D lub rozszerzona rzeczywistość AR pozwalają na oglądanie produktów ze wszystkich stron i wyświetlanie ich na tle własnego pokoju.
Dzięki renderowaniu 3D nawet najdrobniejsze detale, takie jak np. tekstura, mogą być odwzorowane całkowicie zgodnie z oryginałem. Klienci nie muszą już chodzić do sklepu stacjonarnego, aby zobaczyć produkt takim, jakim jest naprawdę. W połączeniu z innymi nowymi technologiami digitalizacji wizualizacja 3D pozwala na zupełnie nowe doznania zakupowe.
Przyszłość renderowania 3D w sprzedaży detalicznej online
Wraz z postępem technologii renderowania 3D, jej rola w handlu online będzie rosła. Klienci mogą spodziewać się jeszcze bardziej realistycznych i wciągających efektów wizualnych, a także nowych aplikacji umożliwiających zakupy w wirtualnej rzeczywistości (VR) czy rekomendacji produktów opartych na sztucznej #inteligencji (AI).
W ostatecznym rozrachunku zastosowanie renderowania 3D w handlu online będzie miało kluczowe znaczenie dla firm, które chcą zachować konkurencyjność i sprostać rosnącym oczekiwaniom swoich Klientów. Oferując realistyczne efekty wizualne i innowacyjne rozwiązania, sprzedawcy detaliczni mogą zwiększać sprzedaż i dzięki satysfakcji klientów wyróżniać się w cyfrowym krajobrazie handlu internetowego.