Po raz pierwszy został zorganizowany w 2001 roku i był to szczególny powiew świeżości w tego rodzaju przedsięwzięciach. Impreza powstała z inicjatywy studentów i ich wykładowców, co w dużej mierze przeniosło się na charakter festiwalu. Aranżowany raczej jako miejsce spotkań dla pasjonatów fotografii, dające możliwość zarówno pogłębienia posiadanej już wiedzy jak i szukania alternatywnych metod mówienia o niej i jej przedstawiania.

Przez 10 kolejnych lat – formuła festiwalu była stała, najważniejszym elementem był program główny – wystawy kuratorskie, które jednocześnie nadawały tytuł w następnym roku (min “Made in China Fotografia chińska”, “Atak łaskotek”, czy “Poza życiem / Poza umysłem”).

2009_fotofestiwalźródło: http://fotofestiwal.com/2009/news/3154

W asyście prac kuratorskich prezentowane były dzieła młodych, często zagranicznych fotografów. Do 2008 roku można było przedstawiać swoje projekty w formie otwartej, która później przekształciła się w międzynarodowe Grand Prix. Poniżej kilka prac zwycięzców Grand Prix Fotofestiwalu:

2013karl_burke

źródło: http://www.fotofestiwal.com/2013/en/exhibitions/grand-prix/karl-burke/

2012

tomasz_lazarźródło: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-grand-prix/pokazy-slajdow-finalistow/tomasz-lazar/

2009christien_jaspars

źródło:  http://fotofestiwal.com/2009/christien-jaspars/

Ogromny wkład w organizację festiwalu wnoszą łódzkie muzea i galerie, których propozycje tworzą program wystaw towarzyszących, gdzie co roku można zobaczyć około 30 prezentacji fotograficznych. Oprócz oczywistych wystaw, fotofestiwal oferuje również liczne spotkania autorskie, warsztaty zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów, wykłady i fotospacery z przewodnikiem. Dla fachowców przeznaczony jest także przegląd portfolio, odbywający się nieprzerwanie od 2006 roku.

Od rozpoczęcia czwartego Fotofestiwalu (w 2006r), zostało zainaugurowane przedsięwzięcię Łódź Art Center, które stąło się główną siedzibą Fotofestiwalu.  Centrum znajduje się przy ul. Tymienieckiego 3 w XIX-wiecznym kompleksie fabrycznym, części dawnego imperium łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera i dawnych zakładów Uniontex. lac_logo

Fotofestiwal 2015

W tym roku kolejna odsłona Fotofestiwalu odbędzie się pod hasłem HIT THE ROAD – fotografowanie w drodze, pod kuratelą Alison Nordström – niezależna pisarką i badaczką fotografi z Cambridge. W centrum festiwalowym Art Inkubator zwiedzający będą mogli zobaczyć łącznie 18 różnych wystaw, z czego dziesięć prezentujących projekty finalistów Grand Prix (min „Swell” Mateusza Sarełło, czy „Julia Wannabe” Anny Grzelewskiej). Do udziału w tegorocznym Grand Prix zgłosiło się ponad pięćset uczestników z kilkudziesięciu krajów, co wskazuje na wysoki poziom i skalę trudności w wyborze finałowej dziesiątki. W jednym z bloków tematycznych – Discovery Show – zaprezentowana zostanie pokaźna wystawa Mario Macilau, niespełna 30 letniego fotografa z Mozambiku, którego projekty wisiały w galeriach na całym świecie, a występy w jego publikacjach pisał mistrz Roger Ballen.

mario_macilau_fotofestiwal_2015

 

źródło: http://www.fotofestiwal.com/2015/wystawy/wystawy-specjalne/discovery-show/

 Kolejną atrakcją będzie zorganizowana przez młodą grupę fotografów z Szkoły Filmowej w Łodzi wystawa podsumuwująca 25 lat działalności fotograficznej Twojego Stylu, oraz ekspozycja projektów laureatów nagrody Leica Oskar Barnack Award.

Leica Oskar Barnack Award

Oprócz wystaw głównych organizowanych w Art Center, Fotofestiwal zaprasza również do zobaczenie licznych wystaw specjalnych i wystaw towarzyszących, organozowanych przez Galerie i Muzea w całej Łodzi. W Atlasie Sztuki będziemy mieli okazję zapoznać się z pracami Karla de Keyzera – członka legendarnej agencji magnum. Natomiast w OFF Piotrkowskiej – drugim centrum festiwalowym, zobaczymy między innymi trzy projekty rezydentów włoskiego centrum badawczego FABRICA oraz wystawę angielskiego fotografa Dougiego Wallace’a.